Bankalar günümüzde kredi kartını çok basit bir şekilde sizlere verirken iptal işlemini müşteri kaybetmemek için yavaş işlem yaparak ve aksatma bahanesiyle zorlaştırmaktadırlar. Bu durumda kredi kartınızı kapattırmadan önce bilmemiz gereken şeyler nelerdir ? bunlar hakkında bilgi vereceğim.

Bir diğer sorumuz da kredi kartımızı iptal ettirdiğimizde kartta kalan borçlara ne olacak. Çoğu insan senelik kart fiyatlandırması, masraflar gibi nedenlerden dolayı kredi kartını iptal ettirirken yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri de bankaların alışverişlerinizde uygulamış olduğu taksit tutarları dahil bütün borcunuzu kapatmanızı gerektiğini söylemektedir. İptal işlemi verdiğiniz zamandan sonraki hesap kesiminize taksitli, tek çekim gibi harcamalarınızın tümü hesap özetinize yansıyacaktır. Kredi kartı borç yapılandırmanız da böyle olacaktır.

Bir örnek verelim ; 5 ay boyunca her ay 200 lira harcama yaptınız diyelim. Bu tutara göre banka sizden taksitli olarak harcamalarınızın toplamını 1000 lira olarak peşin almak istemeyecektir. Bunun nedeni de sizlere uygulayacağı faizle birlikte çektiğiniz 1000 lirayı yaklaşık 1400 lira olarak ödemenizi isteyecektir.  Bazı bankalarda ise kapatmak istemeniz karşılığında sizlerden kalan taksit tutarlarını peşin olarak isteyecektir. Bu işlem daha hızlı olmaktadır.  Sizlere çok önemli bir bilgi daha vermek isterim. Kredi kartı sahipleri genellikle kapatma ve iptal işlemlerinin aynı şey olduğunu düşünmektedirler ve bu iki terim birbiriyle farklı olmasına rağmen karıştırılmaktadır.

Kredi kartı kapatmak demek, kredi kartınızı bir süreliğine veya kısmi bir süre ile kullanıma kapatmak demektir.

Kredi kartı iptali demek ise, kredi kartınızı kullanım dışı yapma ve kredi kartınızın bankadan silinmesi demektir.

Kredi kartınızı iptal etmek ise nasıl yapılır dersek eğer;http://www.kalitefinans.com/241-kredi-karti-borc-yapilandirma-ve-kapatma-islemleri.html kullandığınız kredi kartının bankasını telefonla veya en yakın şubesine giderek kredi kartı iptalini istiyorum diyerek kısa süre içerisinde kapatabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar


Sen de Yorumla!