Kendinizi mutlu hissetmeniz konusunda bir sürü yol ve yordam vardır. Bu alışkanlıklarından bazıları sizi şaşırtabilir ama bilimsel araştırmalar sonucu bunlar gerçekten iş gösterir.

1. Gül Kokusu
Harvard araştırma merkezi bir ev içerisinde yaptığı deneyle, bu evin içinde bir buket taze gülün bulunması evin içindekileri sebepsizce mutlu etti ve daha az kaygılı hissettiğini ve mutlu hissetme konusunda çok etkili olduğunu bildirdi.

2. Akıllıca Harcayın
Bir 2014 çalışmasında, San Francisco Eyalet Üniversitesi araştırmacıları (bir hafta sonu gezisnde) yaşam deneyimlerine ürün satın alma konusunun insanları daha mutlu yaptığını keşfetti.

3.
PLoS One 2014 araştırmasına göre, günde dört bardak kahve içmek yüzde 30 oranında depresyon riskini azaltmıştır.

4. D takviyesi
12,000’den fazla insan 2012 çalışmalarında D vitamini seviyesi bakımından düşük olanlar genellikle depresif yapıda göründü. Eğer eksik olup olmadığınızı görmek istiyorsanız bir kan testi yaptırmak hakkında doktorunuzla konuşun.

5. Düzenli olarak egzersiz yapın
Yaklaşık yüzde 16 oranında depresyon kişinin riskini azaltabilir ve haftada üç kez spor yapanlarını 20 yaş ve 40 arasındaki insanlara JAMA Psikiyatri kliniğinden bir İngiliz önerdi.

6. Facebook’u kapatın
2013 University of Michigan çalışmalarında facebook’un genel mutluluk ve yaşam memnuniyetini düşürdüğü arasında ilişkili bulunmuştur.

7. Ve onun yerine meditasyon yapın
Bir günlük uygulama bazı insanlar anksiyete ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olabilir, JAMA Internal Medicine geçen yıl yayınlanan Johns Hopkins araştırma bulundu. Aşağıda video ile başlamak çok kolaydır.

Yorumlar


Sen de Yorumla!